Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. Läs mer i vår cookiepolicy.

Två skåningar kan kamma hem Guldbaggar

Två skånska filmarbetare har chansen att vinna guldbaggar på den stora galan i januari: Vejbystrand-uppväxta Lisa Aschan och Malmös Sissela Benn – som nomineras för samma roll för andra året i rad. Men de stora vinnarna när nomineringarna presenterades var Levan Akins "And then we danced" och Mikael Håfströms "Quick".

Sissela Benn är nominerad för rollen som Sunes mamma Karin – för andra året i rad.Bild: Peter Frennesson
Förra året var sex skåningar nominerade till guldbaggar. I år är de nominerade skåningarna betydligt färre.
Lisa Aschan kan kamma hem pris i kategorin bästa manus för filmen "Ring mamma!". Filmen har även chansen att kamma hem guldbaggar i kategorierna bästa kvinnliga huvud- och biroll.
Sissela Benn är, precis som förra året, nominerad i kategorin bästa kvinnliga biroll som Sunes mamma Karin. Filmen "Sune – best man" är dessutom nominerad i kategorierna bästa film, bästa regi, bästa manliga biroll och Guldbaggens publikpris.
Levan Akins georgiska kärleksdrama "And then we danced" och Mikael Håfströms "Quick" som är nominerade i sju kategorier var. "And then we danced" har bland annat chans att ta hem priser i kategorierna bästa film, bästa regi, bästa manliga huvudroll och bästa manliga biroll. Filmen utsågs förra året till Sveriges Oscarsbidrag, men nådde inte hela vägen fram till prisgalan.
I kategorin bästa film får Akins film konkurrens av en spretig blandning av genrer, bland annat Jesper Ganslandts "438 dagar" som är baserad på den sanna historien om när journalisten Martin Schibbye och fotografen Johan Persson fängslades i Etiopien, anklagade för terrorism. Även Roy Anderssons "Om det oändliga" tävlar i kategorin, tillsammans med Jon Holmbergs familjefilm "Sune – best man" och Anna Eborns dokumentärfilm "Transnistra", som utspelas i en utbrytarrepublik i östra Moldavien.
Skånska Lisa Aschans film "Ring mamma!" är nominerad i tre kategorier.Bild: Karin Wesslén/TT
I kategorin bästa kvinnliga huvudroll har Pernilla August chans att prisas för rollen som Britt-Marie i filmatiseringen av Fredrik Backmans roman "Britt-Marie var här". Hon konkurrerar med Sanna Sundqvist, som spelar Niki i "Ring mamma!", Emelie Garbers för rollen som mimaroben i "Aniara" och Vigdis Hentze Björck för rollen som Johanna i "Fågelfångarens son".
I herrkategorin har Jonas Karlsson en vinstchans för sin roll som Hannes Råstam i "Quick" och Johannes Kuhnke för rollen som Anders i "Jag kommer hem igen till jul". Levan Gelbakhiani är också nominerad i kategorin för sin insats i "And then we danced" och Gustaf Skarsgård och Matias Varela har chans att dela på priset för sina roller som Martin Schibbye och Johan Persson i "438 dagar".
"438 dagar" och "Eld & lågor" är nominerade i sex kategorier var, den sistnämnda för kategorier som bästa kostym, bästa foto, bästa originalmusik och bästa visuella effekter.
Guldbaggen är Sveriges främsta filmpris. Sedan 1964 har det delats ut av Svenska Filminstitutet för framstående insatser inom den svenska filmen under året som gått.
Förra året blev "Gräns" galans stora vinnare med sex Guldbaggar, bland annat för bästa film och bästa kvinnliga huvudroll.
Guldbaggegalan äger rum på Cirkus i Stockholm 20 januari och direktsänds i SVT. Den leds av skådespelaren och Grotescomedlemmen Emma Molin.
Läs också Tröttsamt att Guldbaggen nobbar skånska regissörer
Fakta

Här är de nominerade

Bästa film:

"438 dagar"

"And then we danced"

"Om det oändliga"

"Sune – best man"

"Transnistra"

Bästa regi:

Levan Akin för "And then we danced"

Roy Andersson för "Om det oändliga"

Jon Holmberg för "Sune – best man"

Pella Kågerman och Hugo Lilja för "Aniara"

Bästa kvinnliga huvudroll:

Pernilla August för rollen som Britt-Marie i "Britt-Marie var här"

Vigdis Hentze Björck för rollen som Johanna i "Fågelfångarens son"

Emelie Garbers för rollen som mimaroben i "Aniara"

Sanna Sundqvist för rollen som Niki i "Ring mamma!"

Bästa manliga huvudroll:

Levan Gelbakhiani för rollen som Merab i "And then we danced"

Jonas Karlsson för rollen som Hannes Råstam i "Quick"

Johannes Kuhnke för rollen som Anders i "Jag kommer hem igen till jul"

Gustaf Skarsgård och Matias Varela för sina roller som Martin Schibbye och Johan Persson i "438 dagar"

Bästa kvinnliga biroll:

Evin Ahmad för rollen som Maggie i "Ring mamma!"

Alba August för rollen som Jenny Küttim i "Quick"

Sissela Benn för sin roll som Karin i "Sune – best man"

Bianca Cruzeiro för rollen som Isagel i "Aniara"

Bästa manliga biroll:

Tomas von Brömssen för rollen som morfar Helmer i "Sune – best man"

David Dencik för rollen som Sture Bergwall i "Quick"

Ulf Stenberg för rollen som Mathias i "Fraemling"

Bachi Valishvili för rollen som Irakli i "And then we danced"

Bästa manus:

Levan Akin för manuset till "And then we danced"

Roy Andersson för manuset till "Om det oändliga"

Lisa Aschan för manuset till "Ring mamma!"

Erlend Loe för manuset till "Quick"

Bästa foto:

Lisabi Fridell för fotot i "And then we danced"

Ragna Jorming för fotot i "Quick"

Aril Wretblad för fotot i "Eld & lågor"

Bästa klippning:

Erika Gonzales, Kristin Grundström och Karolina Bengtsson för klippningen av "Josefin & Florin"

Rickard Krantz för klippningen av "Quick"

Anna Eborn för klippningen av "Transnistra"

Bästa kostym:

Margrét Einarsdóttir för kostymerna i "Eld & lågor"

Clinton Booyse för kostymerna i "438 dagar"

Anna Hagert och Anna Karlsson för kostymerna i "En del av mitt hjärta"

Bästa ljud/ljuddesign:

Andreas Franck och Fredrik Dalenfjäll för ljudet i "438 dagar"

Claes Lundberg för ljudet i "Josefin & Florin"

Christian Holm och Niklas Skarp för ljudet i "Jag kommer hem igen till jul"

Bästa mask/smink:

Jenny Fred för mask/smink i "En del av mitt hjärta"

AnnaCarin Lock för mask/smink i "Quick"

Madeleine Gaterud och Therese Sandersson för mask/smink i "Eld & lågor"

Bästa originalmusik:

Jon Ekstrand för musiken i "438 dagar"

Nathaniel Méchaly för musiken i "Eld & lågor"

Johan Ramström för musiken i "Sara med allt sitt väsen"

Bästa scenografi:

Teo Baramidze för scenografin i "And then we danced"

Anders Hellström, Frida Ekstrand, Elmström och Nicklas Nilsson för scenografin i "Det oändliga"

Pater Sparrow för scenografin i "Eld & lågor"

Bästa visuella effekter:

Bert Deruyck och Kaj Steveman för effekterna i "Eld & lågor"

Torbjörn Olsson för effekterna i "438 dagar"

Andreas Wicklund för effekterna i "Aniara"

Bästa kortfilm:

"Excess will save us", regi Morgane Dziurla-Petit

"Ingen lyssnar" av Elin Övergaard

"Psychic" av Tova Mozard

Bästa dokumentärfilm:

"Fraemling", regi Mikel Cee Karlsson

"Josefin & Florin", regi Ellen Fiske och Joanna Karlberg

"Transnistra", regi Anna Eborn

Bästa utländska film:

"Kapernaum", regi Nadine Labaki

"Marriage story", regi Noah Baumbach

"Parasit", regi Bong Joon-ho

Guldbaggens publikpris:

"Britt-Marie var här"

"En del av mitt hjärta"

"Hasse & Tage – en kärlekshistoria"

"Jag kommer hem igen till jul"

"Sune – best man"

Dessutom delas priserna Gullspira, Hedersguldbaggen och årets nykomling ut.

Gå till toppen