Annons

Annons

Annons

Malmö

Så ser Malmömetron ut – om unga får bestämma

Växtlighet, fin arkitektur, samlingsplatser och affärer. Åttondeklassare delade med sig av sin bild på stadsutvecklingen vid en workshop hos Sweco. Bland annat om hur metrostationer borde se ut.

Text

På en karta över hur Malmö skulle kunna se ut får ungdomarna markera ut de områden de ofta rör sig på. Detta för att kunna se i vilka delar av staden som behovet av metron är som störst.

Bild: Bengt Arvidson

Annons

I två olika övningar fick de dela sina tankar om den eventuella utvecklingen av ett metrosystem i Malmö. Även de bebyggda öar som föreslagits ska anläggas utanför Ribersborg och fungera som vallar mot höjda havsnivåer, kom på tal.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på sydsvenskan.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan