Annons

Annons

Annons

Strömmad film & tv – vecka 21

Film & tv
Mästerligt norskt drama om dödsfall på skola

Dottern till en socialdemokratisk politiker råkar döda sonen till en högerpolitiker i ”Barn”. ”Det låter kanske som upplagt för ett drama där de inblandade styrs av ideologiska motsättningar, men den humanistiske filmaren Dag Johan Haugerud är mer intresserad av hur människor reagerar och låter känslor avgöra val och handlingar i en djup krissituation”, skriver Annika Gustafsson.

Det här är en recension.Analys och värderingar är skribentens egna.

Jan Gunnar Røise som Anders och Ella Øverbye som Lykke i norska ”Barn”. Filmen vann Dragon Award, det finaste priset på Göteborgs filmfestival, tidigare i år.

Bild: Triart Film

Annons

”Barn” är ett mästerligt uppbyggt, dialogdrivet ensembledrama med en oroande intensitet under ytan. Relationerna mellan de olika rollgestalterna framkommer undan för undan då nya mönster blir synliga, både inom familjer och på den skola i en av Oslos socialt mixade förorter där berättelsen börjar.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan