Annons

Annons

Annons

Rymden

Iakttagelse från 2018 klassas som ufo

Under två år har Ufo-Sverige utrett en iakttagelse på himlen från en mamma och hennes dotter en kväll i Vaxholm 2018. Nu har rapporten fått beteckningen ufo – något som är ovanligt. ”Det går enligt vår mening inte att pussla ihop det”, säger Johan Gustavsson på organisationen.

"Jag såg ett mycket ovanligt ljus på himlen som rörde sig mycket konstigt. Sken mycket starkt, som en klump på himlen." Så beskriver ett vittne det hon såg en kväll 2018 – som nu klassas som ufo. Arkivbild.

Bild: Vidar Ruud/NTB/TT

Annons

2020 kom totalt 299 rapporter om fenomen på himlen i Sverige in till Ufo-Sverige. Av dessa är 20 fortfarande under utredning, 124 fick bedömningen ”ifo”(identified flying objects), 47 bedömdes som ”troliga ifon” och 29 som ”svårbedömda” vilka därmed inte fått någon förklaring. 79 rapporter saknade viktig information och kunde inte bedömas.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan