Annons

Annons

Annons

Fotboll: Europa League

Isak mållös när United visade klassen

Alexander Isak är i sitt livs målform i La Liga, men i Europaspelet är det som förgjort. Real Sociedads svenske landslagsstjärna blev på nytt mållös – och i stället visade Manchester United, med Bruno Fernandes i spetsen, klassen och vann med 4–0 i den första sextondelsfinalen i Europa League. – Vi spelar för att vinna turneringen, säger Bruno Fernandes.

Manchester United-jubel i samband med ett av Bruno Fernandes (tvåa från vänster) två mål i 4–0-krossen borta mot Real Sociedad i den första sextondelsfinalen i Europa League.

Bild: Marco Alpozzi/AP/TT

Annons

Mål i fem raka La Liga-matcher. Det var Alexander Isaks minst sagt starka facit inför torsdagskvällens sextondelsfinal i Europa League mot Manchester United på ”hemmaplan” – matchen spelades i Turin, en konsekvens av coronarestriktionerna i Spanien.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan