Annons

Annons

Annons

Dygnet Runt

Historisk bildapp får premiär på Möllan

Var på Möllan bodde Sara Danius? Hur ser historien bakom Frans Suells sommarvilla ut? Det är bara två av frågorna som får sina svar när den historiska bildappen Be Here Then nu får premiär även på Möllan och Sofielund.

Text

Charlotte Rodenstedt är skapare av appen Be Here Then som nu får premiär även i Möllevången/Sofielund. I bakgrunden och på telefonbilden: Frans Suells villa.

Annons

För ett år sedan kunde historieintresserade Malmöbor börja vandra i Sorgenfri-kvarteren och med hjälp av appen Be Here Then se bilder från förr om man riktade telefonens kamera mot rätt håll. Då intervjuade Dygnet Runt appens skapare Charlotte Rodenstedt som redan då uttryckte en önskan om att få inkludera fler stadsdelar i appen.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan