Annons

Annons

Annons

Dygnet Runt

Namnkunnig trio ska förvandla Malmökrogen Sture till Sturehof igen

En av Malmös stora krogprofiler, en av Sveriges mest välansedda arkitekter och Kalle Ankas före detta chef. Den smått sensationella trion David Kallós, Jonas Lindvall och Kenneth Andrén tar nu över Malmökrogen Sture och hoppas kunna öppna i nyrenoverad lokal under namnet Sturehof i höst.

Text

Jonas Lindvall, Kenneth Andrén och David Kallós inne i lokalen de nu vill förvandla till Sturehof igen. "Vi kompletterar varandra bra. David som erfaren krögare, Jonas med sin förmåga att skapa miljöer och jag som företagsledare", säger Kenneth Andrén.

Bild: Peter Frennesson

Annons

Det har gått ett år sedan Malmörestaurangen Sture på Adelgatan stängde i pandemins fotspår. Sedan dess har det funnits förhoppningar om att kunna öppna igen, men i höstas bestämde sig ägarna för att sälja.

0 kren månad

Läs för 0 kr i en månad.

Därefter 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på sydsvenskan.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan