Annons

Annons

Annons

Skåne

Så spreds polisens varning om ”tafsutmaning” – trots att ingen sett klippen

Polisen har gått ut och varnat för den ”tafsutmaning” som sägs cirkulera bland ungdomar på appen Tiktok. Många skolor har vidtagit åtgärder inför torsdagen.

Men få verkar ha sett den ursprungliga utmaningen, inte ens polisen som varnade.

– Det kom upp på Tiktok med en bild på vad polisen skrivit, säger Frida Rahm, 13 år från Helsingborg.

Text

Madelene Jonasson, Frida Rahm och Nova Bergkvist hade inte hört talas om "tafsardagen" innan de såg polisens varning. Men de tycker ändå att det är bra att prata om sexuella trakasserier. ”Jag tycker det är bra att de vuxna förklarar att det är fel, att man inte ska göra så”, tycker Nova Bergkvist.

Annons

Polisens varning delades på sociala medier, skolor skickade ut meddelanden till föräldrar och informerade personal att vara extra vaksamma inför den 15 april. En dag då enligt polisen killar utmanats att tafsa på tjejer i skolan och filma övergreppen. Så blev Tiktok-utmaningen känd bland vuxna.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan