Annons

Annons

Annons

Kultur

Scen
Moderniserad ”Hamlet” i Skillinge – men varför?

Shakespeares rader varvas med nyskrivet material i ett drama där män spelas av kvinnor. Boel Gerell har sett svirrande svalor och suveränt skådespeleri, men Skillinge teaters uppsättning av klassikernas klassiker lyckas inte lösa mansproblematiken.

Text

Det här är en recension.Analys och värderingar är skribentens egna.

Nils Peder Holm som Hamlet och Hanna Carlsson som Ofelia i Skillinge teaters uppsättning av ”Hamlet”. Foto: Karin Johansson-Mex/Skillinge teater

Annons

Surret av humlor i stockrosor, svirrandet av svalor, solens sista strålar över sädesfälten och en doft av hav i luften. Allt är med och gör upplevelsen av sommarteatern i Skillinge så speciell. I tjugofem års tid har den gamla ladan i utkanten av byn varit spelplats för scenkonst. De första åren under ledning av skådespelarparet Katarina Zell och Mikael Strandberg som la grunden för en verksamhet som varvade gästspel från de stora scenerna i Stockholm med egenproducerade uppsättningar.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan