Annons

Annons

Annons

Fotboll: MFF herr

MFF-podden: Försvarsproblem och tveksamma domslut

Malmö FF fick en tung start i Champions League när Juventus vann med 3–0 på Stadion. MFF-podden pratar om varför det gick som det gick.

Inbäddat innehåll

Max Wiman, Fredrik Hedenskog och Fredrik Lindstrand diskuterar MFF:s Champions League-premiär utifrån följande frågeställningar:

Vad kan MFF ta med sig? Fanns det några positiva insatser?

Annons

Förlorade MFF den taktiska matchen också? Har Olof Mellberg fog för sin hårda kritik?

Annons

Skilde matchen sig från tidigare hemmaförluster i Champions League?

Var det verkligen straff? Och, framför allt: var det inte offside?

Därefter ger podden sig på MFF–Norrköping och pratar om den nygamla kombinationen missade målchanser/problem i eget straffområde – med kritiska domslut som ingrediens även här.

Det blir också en blick framåt mot helgens tungviktsmöte med Djurgården. Vad krävs av MFF? Vilka spelare ska göra det?

MFF-podden finns bland annat på Spotify, Soundcloud, Podcaster och Acast. Det går också bra att klicka sig till Itunes och lyssna. Annars går det alldeles utmärkt att lyssna i spelaren ovan.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan