Annons

Annons

Annons

Saba Palestina KIF Herr

1–0-seger för Teknologkåren mot Saba Palestina – Axel Rosvall Norrstam matchhjälte

Text

Denna text är skapad av tidningens textrobot.

Annons

Teknologkåren vann bortamatchen mot Saba Palestina i division 5 Skåne sydvästra herr i fotboll med 1–0. Matchens enda mål kom i första halvleken genom Axel Rosvall Norrstam.

– Det är vår första förlust på hemmaplan. Teknologkåren var tuffa och sprang väldigt mycket. De fick in ett mål på oss i slutet på första halvlek vilket sänkte lagandan inför andra halvlek. Vi skapade lägen och försökte men vi hade inte turen med oss, kommenterade Saba Palestinas sportchef Damir Bislimi.

Annons

Annons

Teknologkårens tränare Johan Malm:

– Vi gör en väldigt bra förstahalvlek och gör välförtjänt 0-1 i slutet efter ett distinkt avslut av Axel Norrstam. I andra halvlek faller vi in i ett lägre tempo, men klarar av att stå emot på ett stabilt sätt!

Segermålet för Teknologkåren stod Axel Rosvall Norrstam för efter 44 minuter.

Det här betyder att Saba Palestina nu ligger på sjätte plats i tabellen, och Teknologkåren är på femte plats.

Lördag 25 september 13.00 spelar Saba Palestina borta mot NK Croatia. Teknologkåren möter Lunds FF borta på Smörlyckans IP onsdag 22 september 19.00.

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan