Annons

Annons

Annons

Dygnet Runt

Spelveteraner i Malmö startar eget: ”Det tog mig två sekunder att tacka ja”

De har arbetat med spelsuccéer som ”World of Warcraft”, ”Far Cry”, ”The Division” och ”Little Nightmares”, men också på Malmös allra första spelstudio. Nu har tre av Malmös mer rutinerade spelskapare startat egna studion Infinite Mana.

Nicklas Cederström har arbetat på bland annat Tarsier, Massive Entertainment och Malmös första spelstudio Insomnia Software. Ernst ten Bosch har arbetat med "World of Warcraft" på Blizzard Entertainment och sedan med bland annat Tarsier och Avalanche Studios. Gustav Ralmark har arbetat inom Ubisoft, Massive Entertainment och Avalanche Studios. Foto: Astrid Skillingstad.

Annons

När Malmöstudion Massive Entertainment skulle ta steget in i den internationella hetluften efter flera års tystnad och man skulle offentliggöra nya storsatsningen ”The Division” på stora E3-mässan i Los Angeles 2013 så var det Nicklas Cederström som fick det stora uppdraget att gå upp på scen och fånga spelvärldens uppmärksamhet.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan