Annons

Annons

Annons

Fotboll: MFF herr

Uppgifter: Rydström klar för Malmö FF

Henrik Rydström lämnar Kalmar FF och tar över Malmö FF, rapporterar Barometern.

Henrik Rydström blir ny tränare i MFF, enligt Barometern.

Bild: Jörgen Jarnberger/Bildbyrån

Det har ryktats flitigt om Henrik Rydström i MFF de senaste dagarna. Fotbollskanalen skrev på söndagen i förra veckan att parterna närmade sig varandra. Fotbollsjournalisten Josip Ladan skrev samma dag på Twitter att parterna närmar sig varandra.

Annons

Då dementerade Henrik Rydström uppgifterna.

”Nej, MFF och jag har ingen överenskommelse, vi har inte någon förhandling.”, skrev han i ett sms till Sydsvenskan.

Annons

Men nu är det klart, uppger lokaltidningen Barometern i Kalmar.

Henrik Rydström kommer presenteras av MFF under torsdagen, skriver tidningen på sin sajt.

Rydström skulle ha medverkat i en livepodd med Barometern under onsdagskvällen, men har nu valt att avstå från den.

På onsdagen meddelade Kalmar FF på sin webbplats att klubben håller presskonferens på torsdagseftermiddagen för att ”informera om förändringar i organisationen inför säsongen 2023”.

Stämmer uppgifterna tar Rydström över en klubb i behov av nystart efter en turbulent säsong med tre olika huvudtränare. Smålänningen ryktades faktiskt till klubben redan i somras då Milos Milojevic fick sparken.

MFF avböjer att kommentera uppgifterna.

”Nej. Vi kör officiella kanalerna när tränarprocessen är klar”, skriver klubbens sportchef Andreas Georgson i ett sms till Sydsvenskan.

46-årige Henrik Rydström hade en lång karriär som spelare i Kalmar FF och fick lyfta SM-bucklan som lagkapten 2008. Som tränare var han först assisterande till Nanne Bergstrand och sedan huvudtränare 2018 innan han coachade Sirius i Uppsala under två år.

Annons

Nu har han gjort sitt andra år i Kalmar FF. Det första slutade med en sjätteplats och i år förde han laget till en fjärdeplats i den allsvenska tabellen.

Inbäddat innehåll

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan