Annons

Annons

Annons

Fotboll: VM 2022

”Jag hade gärna sett att spelare tog tydligare ställning och satte tydligare tryck”

Går det att njuta av fotboll i världsklass när värdlandet är en diktatur som kränker mänskliga rättigheter? Gabriel Zetterström pratar med två journalister och en före detta finsk landslagskapten om tidernas mest kontroversiella fotbolls-VM, som inleds idag.

Khalifa International Stadium är en av åtta arenor i Doha som blir spelplatserna för fotbolls-VM i Qatar. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Annons

Det känns nästan surrealistiskt att vi är här. Det har känts som en avlägsen, dystopisk framtid. Plötsligt skriver vi november 2022, och det ska spelas fotbolls-VM i Qatar. En liten diktatur som kränker de mänskliga rättigheterna, där tusentals migrantarbetare under usla villkor fått sätta livet till, där homosexualitet är förbjudet.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan