Annons

Annons

Annons

Näringsliv

Ikea skyllde höjda priser på inflationen – nu ökar vinsten

När Ikea nyligen presenterade sina försäljningssiffror för det senaste året beklagade ledningen att den tvingats höja priserna på grund av inflationen. Men nu visar det sig att möbeljätten tack vare prishöjningarna kunde öka sin vinst.

Text

Franchiseägaren Inter Ikea med huvudkontor (bilden) i Nederländerna har under det senaste året genomfört prishöjningar, enligt uppgift för att kompensera för ökade tillverknings- och logistikkostnader. Nu visar det sig att Ikeas största franchisetagare Ingka Group, som står för cirka 90 procent av möbeljättens försäljning globalt, lyckats öka vinsten efter prishöjningar ut mot slutkund.

Bild: Thomas Frostberg

Annons

Pandemin och kriget i Ukraina har skapat problem både med råvaruförsörjning och frakter för Ikea. Det har tillsammans med skenande elpriser och den stigande inflationen i stort bidragit till snabbt ökade kostnader för lågprisjätten.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan