Läs vidare med Digital!
Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid.
Visa vad som ingår i Digital
Det här ingår i Digital
- Alla nyheter på sydsvenskan.se
- Nyhetsappen med pushnotiser
- Nyhetsbrev med senaste nytt
För att din app ska fortsätta fungera som det är tänkt behöver du uppdatera till nyaste versionen. Klicka på knappen för att uppdatera!
Uppdatera nu!Annons
Annons
Annons
Markus Rosenberg och Behrang Safari är tillbaka i Malmö FF. Men den här gången handlar det om ett annat nät än när de spelade. De båda ikonerna är ambassadörer för det nystartade Malmö FF Foundation, där fokus inledningsvis kommer att handla om näthat- och hot.
– Både jag och Berra har tackat nej till flera projekt. Men detta var något som inte var i samma rum som de andra grejorna som vi gör, säger Markus Rosenberg.
Behrang Safari och Markus Rosenberg hoppas kunna medverka till att öka medvetenheten inte minst hos unga om vad näthot och hat kan innebära. Foto: Max Wiman
Annons
Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid.
Det här ingår i Digital
Annons
Annons
Nästa artikel under annonsen