Annons

Annons

Annons

Svedala

Första artisterna klara för Sommarrock

Biljetterna säljer i rask takt och några artister är redan klara. Samtidigt är bokningsläget tuffare än på länge.

– Artistbokning är en utdragen process som tar tid, men jag tycker att det har blivit värre under de senaste åren, säger Filip Ostrell, festivalgeneral för Sommarrock.

Text

2022 utsågs Miss Li till årets kvinnliga artist på Rockbjörnen. I år var hon en av de första musikerna att tacka ja till medverkan i Sommarrock.

Bild: Patrick Persson

Annons

Intresset för Sommarrock i Svedala är stort. Redan i januari hade 650 personer löst så kallade ”blind bird-plåtar” till sommarens stora musikfestival – biljetter som säljs innan några artister är bokade.

0 kren månad

Sydsvenskan Digital 1 mån

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digital

  • Alla nyheter på sydsvenskan.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan