Malmö Redhawks gjorde ett starkt kval och säkrade SHL-kontraktet och skickade Brynäs till Hockeyallsvenskan. Men det räddade egentligen bara en dålig säsong.
Annons
Mattias Nilsson och Kent Leijon Jönsson går i det senaste avsnittet av Redhawkspodden igenom kvalet, säsongen i stort och lagbygget.
Annons
Vilka spelare växlade upp när det krävdes som mest? Vilka spelare borde få förlängt kontrakt? Ska Tomas Kollar fortsätta som huvudtränare?
Det är några av frågorna som diskuteras. Dessutom får vi höra tankar om vad Redhawks ska undvika för att hamna i samma sits nästa säsong. Och vilken målsättning är egentligen rimlig?
Det och mycket mer hör du i det senaste avsnittet av Redhawkspodden, som du kan lyssna på via spelaren ovan, diverse poddtjänster eller Spotify.
Fler avsnitt hittar du här.