Annons

Annons

Annons

Drunkningsolyckan i Falsterbo

Rektorn och lärarna överklagar domen efter drunkningsolyckan

I slutet av april föll domen efter den uppmärksammade drunkningsolyckan i Falsterbo 2020. Rektorn och tre lärare dömdes för arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död. Nu överklagar de beslutet.

Sexårige Rais drunknade under lektionstid i augusti 2020. Pojken hittades på botten av en bassäng, men trots snabba livräddningsförsök avled han.

Bild: Bengt Arvidson

Annons

Mer än 2,5 år har passerat sedan den tragiska drunkningsolyckan på Tångvallaskolan i Falsterbo. Den rättsliga processen har varit en segdragen historia, men i slutet av april kom till slut domen mot rektorn och de tre lärare som stod åtalade.

Malmö tingsrätt dömde samtliga för arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död. Påföljden blev villkorlig dom och 60 dagsböter vardera. Dessutom dömdes Vellinge kommun till skadestånd på 138 000 kronor och en så kallad företagsbot på 1,5 miljon kronor.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan