Annons

Annons

Annons

Vanföreanstalter

”Det fanns ett ifrågasättande om man hade ett mänskligt värde”

Som barn placerades Lars Hagström på skolhem på grund av sitt rörelsehinder. Ord som ”vanförd” och ”ofärdig” speglade den tidens människosyn. Trots den positiva utveckling som skett är det viktigt att inte glömma hur det en gång var, menar han.

– De värderingar vi har i dag kan vi inte vara säkra på finns kvar hela tiden.

Lars Hagström har varit engagerad inom funktionshinderpolitiken under hela sitt vuxna liv. För honom är det viktigt att kasta ljus på hur människor med funktionsnedsättning behandlades förr för att bli påmind om konsekvenserna av den människosyn och de värderingar som rådde då.

Bild: Sara Johari

Annons

I dag bor Lars Hagström i Lund, men som barn växte han upp på vanföreanstalten Eugeniahemmet i Solna. Han föddes med ett rörelsehinder som gjorde det svårt för honom att gå. Därmed behövde han hjälp med att ta sig från hemmet till skolan. Men eftersom barn med rörelsehinder inte hade skolplikt förrän 1962 hade kommunen ingen skyldighet att ordna skolskjuts.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan