Släktforskarbasen Hans-Göran Nilsson: "Vi räknar med att det ska gå att genomföra".
Jodå – Skåne satsar på släktforskarveckaKathinka Lindhe om dramat Sixten Sparre och Elvira Madigan: det var överlagt mord.
”Jag vill krossa kärleksmyten och alla falska uppgifter”Nu fyller Lars ”Zalle” Serler 70 år.
Han har förverkligat alla sina drömmar"Tareq Taylors goda humör har varit en tillgång under innevarande år."
Tareq Taylor prisas av Lille Julafton SocietetenNu fyller Åke Jönsson, Limhamn, 80 år.
Han vill lära ut vikten av rent vattenNu ger Mikael Hoffsten, Sveriges Släktforskarförbund, goda råd i en ny bok.
Han vet hur man hittar släkten i StockholmSläktforskarförbundets ordförande Erland Ringborg: "Den blir ett ljus i mörkret".
Nu finns Sveriges befolkning 2000 på usbHan blev känd för att ha skapat Konstrundan.
Konstnären Bengt Fredriksson har avliditVilken person tycker du att familjeredaktionen ska göra ett porträtt på?
Vem bör Sydsvenskan skriva om? Tipsa oss!Lena Ringbrant Ekelund och flera experter ger goda råd i jakten efter rötterna.
Digital släktforskardag lockar över tusen deltagareMonica Buitenhuis drabbades själv – nu vill hon hjälpa andra kvinnor.
Hon vill lyfta fram klimakteriet i ljusetAnna-Karin Westerlund och Markus Gunshaga ger oss en god lektion i svensk historia.
De har skrivit bok om kyrkans okända arkivNiklas Källner och ett 30-tal föreläsare ger goda råd och tips i stor digital konferens.
Digitala släktforskare skapar gemenskap på nätetAgneta Palmgren berättar om Marint Kunskapscenter, som får Östersjöfondens pris.
”Det gäller att förstå havets betydelse för vår överlevnad”Han var en legendarisk tv-producent som höll på HIF.
Bengt Roslund har avliditMed bara några klick får den svartvita bilden färg, nästan som ett trollerinummer.
Här blir bilderna i färg – och får mer skärpaIdag skulle han ha fyllt 100 år.
Harry Arnold – jazzmusikern som blev känd i hela världenSläktforskarförbundet ger ut tre nya handböcker.
Fler böcker i jakten på rötternaMikael Hoffsten vet hur man skulle känna sig betydelsefull, stilig och utvald.
Han berättar om uniformens betydelse för våra soldaterHan var Ingmar Bergmans lärjunge och assistent i Sjunde inseglet.
Regissören Lennart Olsson har avliditHon var en tv-profil och folkbildare som även ville underhålla publiken.
Gunnel Werner har avliditGunilla Nordlund låter olika personer göra upptäckter som förändrar deras liv.
Släktens hemligheter avslöjas med dna-testerErland Ringborg ger förslag på ny modell även efter pandemin.
Släktforskarbasen tar strid om digitaliserade dagstidningarHon kunde konsten att fånga publiken och bjöd på stor och färgstark underhållning.
Elisabeth Wrambjer har avliditSläktforskarförbundet satsar på en modell för nätet.
Sveriges dödbok 8 den sista i nuvarande formMålet är att den nya versionen kommer nästa sommar.
Utgivningen av ”Begravda i Sverige” flyttas framVisst är det han som bestämmer. Men det blir ändå en mässa för släktforskarna.
Håkan Hellström styr – Släktforskardagarna flyttar"Det är förstås bra så länge de vill ha mig".
Erland Ringborg fortsätter som släktforskarbasLena Maria Gårdenäs berättar om Lasse Åberg som fyller 80 år i dag.
”Han har alltid bjussat på sig själv”Christina Sagersten, Linda Kvist, Niklas Hertzman och Fredrik Mejster i digital konferens.
Experterna serverar
sina kunskaper onlineKungliga biblioteket har skrivit unikt avtal under coronakrisen.
Fritt fram att läsa alla svenska dagstidningar"Det som nu händer i världen är utom vår kontroll".
Släktforskardagarna 2020 ställs in"Men jag tycker inte att 102 år är något märkvärdigt årtal att observera".
Anna von Hofsten fyller 102 årHarald Persson har fyllt 100 år – men har inga planer på att avsluta sin verksamhet.
Mångsidig konstnär som alltid har delat med sig"Han var chanslös när viruset slog klorna i honom"
Musikern och trombonisten Olle Holmquist dödNej, det blir inget arrangemang i Lund på lördag.
Temadagen om soldatforskning inställdDen som vill veta mer ska bege sig till Arkivcentrum Syd i Lund lördagen den 14 mars.
Temadag i Lund om soldatforskningMikael Winbladh och Christer Gustavsson jubilerar med 40 miljoner poster i databasen.
Föreningen som hjälper släktforskarna hitta rötternaHan kom tillbaka efter en hjärntumör och tog VM-brons.
Victor Svanesohn har avliditHan var möbelformgivaren som blev känd i hela världen.
Bo Lindekrantz har avliditVisst är Dagny Carlsson, 107 år, unik. Och hon är stolt över sina förfäder.
Nu har världens äldsta bloggare dna-topsat sigThomas Fürth och Mikael Hoffsten ger ledtrådarna som behövs i jakten.
De kan allt om hur man hittar judiska anorDags för nummer 20 och 21 i Släktforskarförbundets serie.
Släktforskarförbund ger ut två nya handböckerNu är det dags att få mer om rötterna och vad vi har för militärer i släkten.
Släktforskningens dag för alla som vill veta merSläktforskarförbundet hoppas på en ny succé.
Ny version av Begravda i Sverige släpps 2021Nu får vi fler möjligheter att hitta uppgifter om våra släktingar.
Sveriges dödbok ges ut även 2023 och 2025Hon var äldst i ätten Bernadotte.
Dagmar von Arbin har avliditAnders Berg laddar om för version nummer åtta av Sveriges dödbok.
Han leder projekten som ger klirr i kassan"Hon är en mycket värdig pristagare."
Siw Malmkvist prisas av Lille Julafton Societeten