Tidigt på lördagsmorgonen ska en man i 30-årsåldern ha brutit sig in i en lägenhet i Malmö och…
Misstänkt misshandel och hemfridsbrott i MalmöStort område på Bergsgatan spärrades av.
Knivskadad man till sjukhus – utreds som mordförsökBråk utbröt om en parkeringsplats i Svedala.
Bråk om parkeringsplats i Svedala – en gripenNågon bröt sig in när den boende var borta en kort stund.
Villainbrott i Lund – stor oreda i hemmetBilen ska ha kört in i ett träd, varpå den rullat ner i diket.
Bil körde i dike i Arlöv – polisen utreder brottRäddningstjänst kallades till platsen efter flera samtal om rökutveckling i tunneln.
Brand i gångtunnel på JägersroPolis, räddningstjänst och ambulans larmades till Västra hamnen.
Stor insats vid skejtpark i Västra hamnenRäddningstjänsten är på plats vid ett flerfamiljshus i centrala Malmö.
Larm om brand i flerfamiljshus på Erik DahlbergsgatanGäster har klampat in hos grannar och bett om att få mikra sin mat.
Ilska i villakvarter – utflyttad granne startade hotell i bostadshus”Vi är väldigt oroliga", säger Andreas Böhm, busschaufför.
Snart terminsstart – virusoron ökar bland förare och resenärerUnder stillheten som rått har en växt vuxit sig imponerande stor.
Då kan du besöka Botans växthus igenMycket blommor, eller lite? Och spelar det någon roll hur fort bilarna kör?
Forskare ska ta reda på hur den perfekta vägrenen ser ut – för insekterTill hösten öppnar Lunds universitet igen. Men flera problem återstår att lösa.
Stora utmaningar i höst för att skapa ett smittsäkrat universitetByggfirman stämmer Lund för extra kostnader. ”Oskäligt”, svarar kommunen.
Asfalten oväntat tjock – Lunds kommun krävs på 40 miljoner kronor av byggarePer Welinder har valts till vd för det nygrundade destinationsbolaget Visit Lund.
Talang från Allsvenskan ska utveckla Lund som besöksmålKonkurrensen mellan de stora matbutikerna i centrala Lund har hårdnat.
Prisjämförelse: Billigaste och dyraste matbutikerna i centrala LundNästan hälften av utbytesstudenterna stannar i sina hemländer.
Lunds universitet halverar sitt studentutbyteEtt år efter start har Malmös damlag redan vunnit ett svenskt mästerskap.
De tog damcricketen till Skåne – nu vill de tävla i EuropaFöreningen Fimpfritt Lund fyllde fyra spannar under sin plockrunda.
Fyra personer, 75 minuter, 225 meter gata – och 3 800 fimpar Om förslaget får 100 röster måste det tas upp i politiken för beslut.
Fimpfritt Lund har lagt ett Lundaförslag om permanenta fimpomaterErbjuder kurser för personer som behöver fortbildning eller förlorat jobbet.
Lunds universitet skapar nya kurser för arbetslösa och studienyfiknaLundaforskaren undersöker hur bekämpningsmedel påverkar humlors flygförmåga.
Påverkade humlor ska flyga hinderbana – i forskningens namnLåten finns på Sveriges största online-musiktjänst.
Han skrev en hyllningslåt till Nöbbelöv-GunnesboMed måttband gav sig inspektörerna ut på kontroll.
Ny lagstiftning – inspektörer kontrollerade populära Lundaserveringar I Lund kan du äta polskt, vietnamesiskt och mexikanskt. Sydsvenskan hjälper dig hitta.
Restaurangguide: här äter du världens mat i Lund Snart kommer man åter att kunna betala med mynt igen.
Traditionell betalningsmetod återupptas på sjukhusparkeringenCorona har inte satt stopp för inspelningen i Lund.
Succéserien "Klassen" spelas in – men med coronaåtgärderNaturvårdaren vädjar till besökarna att ta eget ansvar.
Nedskräpningen på populära badplatser går rekordsnabbtVet du inte vad du ska hitta på hemma i sommar? Här har du några tips.
Stor guide: 13 hemestertips för LundaborHär kan du beskåda hajtänder, dinosaurieskelett och gnistrande kristaller.
Fritidsintresset som blev ett museum Friluftsbad är undantagna regeln om max 50 personer.
Så ser Källbybadets corona-åtgärder ut"Det här var en form av haveri", säger miljöinspektören.
Inget åtal efter åldöden – men skärpta krav”Det är så klart väldigt tråkigt att vi får färre besökare.”
Global pandemi och stängda gränser – så påverkas Lunds turism”Det ska bli kul att erbjuda något nytt.”
Efter två år – nu öppnar Widerbergs gamla lokaler på nyttMed en kubikmeter vatten vardera ska träden sköljas för att räddas.
Energibolag saltskadade träd – nu ska de spolas renaGrävskoporna har slutligen satt sina tänder i skolbyggnaden.
Nu rivs Svaneskolan – efter år av stridigheter"Det enda vi kan säga med säkerhet är att det är en individ som har haft ont i ryggen".
En tredje kista med skelett hittad i centrala Lund Polis, räddningstjänst och ambulans skickades till platsen.
Brand i radhus i LundBanarbeten påverkar tågtrafiken i påsk – och under våren.
Inga tåg mellan Lund och Malmö på påsknatten Oklart skadeläge.
MC-olycka i Lockarp – en person till sjukhusSankt Hans populära Schütz-gudstjänst blir inte av.
Årets höjdpunkt försvinner när efterlängtad gudstjänst ställs in Räddningstjänsten undersöker fastigheten men har ännu inte hittat någon brand.
Två larm om brand efter rök från vind vid SödervärnTävlingen påminner om Idol, men är för funktionsnedsätta och på internet.
David från Lund uppfyller sin dröm i virtuell sångtävlingSMHI: Vårkänslan som legat i luften kan åtminstone för stunden försvinna.
Vi går mot sommartider – men värmen väntarÖver 40 000 kunder drabbades på fredagsmorgonen.
Strömavbrottet över i Malmö – berodde på kortslutningStudenterna följer sina hemländers direktiv om hemkarantän.
Internationella studenter om coronaviruset: Sverige agerar för långsamt Med en ny app slipper du köra omkring och leta.
Lundabo har utvecklat en mobilapp för att hitta till handikapparkeringarÄven kommunen förbereder sig för att stänga för- och grundskolor.
Sjukskrivningar tvingar Engelska skolan i Lund att undervisa på distans”Det fungerade rätt bra, men det var lite dåligt ljud när alla tryckte igång mikrofonen samtidigt,”
Spykenelev berättar: så var första dagen med distansundervisning