Nyckelpersoner hoppade av. Nystartade bolag på väg att avvecklas.
Luften gick ur de stora tennisplanerna i SkurupHär är tennisföretagarnas nya team. Nästa år väntar lagmatch mellan Europa och Amerika.
Svaneholm Open storsatsar: Tre nya bolag bildasBetalade de lokala leverantörerna med pengar ur egen ficka.
Byggföretagaren löser skulderna efter Svaneholm OpenTio leverantörer till Svaneholm Open har inte fått sina pengar.
Tennisfestens baksmälla – bolaget kan inte betala räkningarnaTurneringschefen i möte under Wimbledon.
Uppgifter: Ingen ATP-turnering i SvaneholmMats Wilander vände och vann mot legendaren John McEnroe framför hemmapubliken vid Svaneholms slott.
Svensk seger i första upplaganSe Mats Wilander och John McEnroe slå ut på Sydsvenskans film.
Tennisstjärnorna golfade och trivdes på RomeleåsenLegendaren om relationen med Borg och Sverige.
McEnroe på plats i Skåne: ”Önskar att Björn var här”John McEnroe spelar veterantennis på den nylagda tennisplanen vid Svaneholm.
Bildextra: John McEnroe i skånsk slottsmiljöEn av tennisens störste genom tiderna spelade i skånsk slottsmiljö.
TV: John McEnroe, 60, visade formen på Svaneholm OpenWilander, Björkman och McEnroe är på plats vid slottet.
TV: Vi minglade med tennisveteranerna på SvaneholmKändisar och veteraner värmde upp inför Svaneholm Open.
Tennisstjärnorna på slottetSpelarna ger tillbaka till sporten. Arrangörerna vill visa att de kan arrangera en ATP-tävling.
Svenska tennisveteranerna: ”Vi kommer vinna” Ett gäng tennis-ess spelar nio hål inför publik på fredag.
McEnroe och Wilander varvar med golf på RomeleåsenFörre världsettan saknar framgångsbilden av Sverige och idrotten i ett större perspektiv.
”I Sverige förväntar man sig inte att 60-åringar kämpar till 100 procent”Fair Play välkomnar satsningen – men ser flera utmaningar.
”Spännande hur finansieringen ska se ut” Vill börja i mycket mindre skala: ”Ska starta med ett mänskligt innehåll.”
Nya vilda tennisplaner i Skurup: Akademi, bostäder och hotell26 juni invigs anläggningen av Wilander och McEnroe.
Här byggs tennisbanan intill Svaneholms slottLänsstyrelsen ger klartecken. Jonas Björkman klar för turneringen i Skurup.
Grönt ljus för tennisfest – men stjärnorna får nöja sig med konstgräsTennisfesten kan ge det fattiga slottet ett efterlängtat lyft.
Svaneholms slott vaknar ur TörnrosasömnenMen kan ATP motstå tennisdrömmen vid slottet?
Får Svaneholm Open grönt ljus blir det en konkurrent till BåstadUppstickaren Svaneholm Open utlovar sju miljoner i prispengar.
Båstads turneringschef påverkar avgörandet om ATP-drömmen i SkurupBeslut om den lediga tennisveckan på gräs ska fattas före Wimbledon.
ATP bekräftar: ”Den svenska gruppen är bland kandidaterna” Arrangörerna måste få blixtsnabba beslut. ”Det är inte en rullgräsmatta från Bauhaus”.
ATP-drömmen vid slottet har inte fått tillståndI juni kommer en veteranturnering i tennis hållas vid Svaneholms slott utanför Skurup.
Wilander och McEnroe spelar i Skurup – som söker ATP-turneringSatsning på en ny ATP-tennisturnering vid Svaneholms slott i Skurup.
Ny svensk tennisturnering – Wilander ska lobba in 30 miljoner